“Normalleşmiş bir dünyada turizm sektörü, yıldızı en fazla parlayan sektör olacak”

FCN Mobilya ve İnşaat A.Ş., otel iç mekan, oda mobilyası, genel mekan, resepsiyon, otel dış mekan ahşap uygulamalarında proje bazında tüm kalemleri üretiyor.

Yönetim kurulu başkanı Fatih Çiçek, “FCN mobilya olarak, otel Iç ve dış mekan ahşap uygulamalarında proje bazında tüm kalemleri üreti̇yoruz. Çalışma alanlarımız ege bölgesi ve yurt dışı olmak üzere ağırlıklı olarak kıyı otellerinden oluşuyor.” dedi.

“Turizm sektörü, ülke ekonomisine önemli katkı sağlayan oldukça dinamik bir pazar”
Fatih Çiçek, turizm sektörünü değerlendirerek şu paylaşımlarda bulundu; “sektör, hem ülkemiz hem de bizim Için harika bir pazar. Ülke ekonomisine önemli katkı sağlayan bu pazar oldukça dinamik bir yapıya sahip. Ülkemizin tatil amaçlı tercih edilmesi otel yatırımcısını daha iyisini yapmaya zorlamaktadır. Tadilat noktasındaki planlarını öncelikli hale getirmektedir. Daha planlı ve zamanlaması belli bu süreç ticareti daha ciddi kılmaktadır. Biz de otel yatırımcısının isteklerine cevap verebilmek Için branşlaşan, yenilikleri takip eden ve uygulayan firmalardan birisiyiz. Kısacası ödemesi, zamanlaması, üreti̇mi̇ ve ticareti belli bir ciddiyette gitmesi açısından memnun olduğumuz bu pazar, toplam hedef satışımızın %50 lik bölümünü oluşturmaktadır.”

“Oteller, sezon bitimiyle organize olarak listelerini oluşturmalı, bütçeleri̇ni̇ yapmalı ve konuya hakim bir ekiple çalışmalı”
Tedarik süreci̇nde otellerle yaşadıkları sorunlara da değinen Fatih Çiçek, otel yatırımcısının kiracı yatırımcı ve mülk sahibi yatırımcı olarak ikiye ayrıldığını söylerken, kiracı yatırımcıların bütçeleri̇ kısıtlı olduğundan ve kaliteye önem vermediklerinden hem odayı iyi fiyata satamadıklarını hem de müşteri̇yi̇ memnun edemediklerini; mülk sahibi yatırımcının ise tadilat döneminde profesyonel mimari ekiple konsept bir çalışma yapmadığı ve proje hazırlık şartnamesi oluşturmadığı, bütçeleri̇ baştan belli olmadığı Için bütün beklentilerinin  mobilya  firmalarından olduğunu ifade ediyor. Konu ile ilgili değerlendirme yapan çIçek; “bu durum bizleri hem para kazanma, hem zaman, hem üreti̇m, hem de karlılık anlamında fazlasıyla yormaktadır. Tadilat döneminde Işinin hakkını veren, doğru organizasyon yapan yatırımcı sayısı maalesef çok az olduğundan, bunun sıkıntısı yaşanıyor. Yapılacak Işlerin bir tadilat listesi çıkarılarak planlı ve programlı olması, son dakikaya bırakılmadan zamanında satın almaların yapılması gerekmektedir.

Firmamız ve bizim gibi üreti̇m yapan firmaların yaşadığı en önemli sorun, Işletmecilerin valörden kazanalım derken mobilya üreti̇ci̇leri̇ne mesailer yaptırarak maliyet bütçeleri̇ni̇ arttırıp kalitesiz ürün, zamanında yetişememe gibi sorunlara boğuyor olmalarıdır” dedi. Bir diğer önemli sorunun ise yatırımcının bir proje ve tasarım hazırlattıktan sonra bunu başka firmalara götürmesi̇ gibi maalesef emeğe saygısızlık Içeren ve etik olmayan bir durumun yaşanması olduğunu söyleyen çIçek, bu bağlamda otellere tavsiyemiz; “sezonun bitmesiyle listelerini organize etmeleri, konuya hakim mimari ekip ile bütün hazırlıklarını yapmaları, bütçeleri̇ni̇ planlamalarıdır. Bahsedilen Işleyiş ile ilerlendiğinde daha kaliteli daha uygun bütçeli̇ tedarik sağlanmış ve otellerini sezona zamanında hazırlamış olacaklardır.” salgın süreci̇ni̇ yeni yapılan otellere yoğunlaşarak geçirdiklerini ifade eden Fatih Çiçek “pandeminin uzun sürmesi̇, tüm dünyada insanlarda daha fazla tatil yapmaya ve daha özgür olmaya zemin hazırladı. Normalleşmiş bir dünyada turizm sektörü, yıldızı en fazla parlayan sektör olacak.” dedi.

WeCreativez WhatsApp Support
Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?