Karşılama Bankosu Yüksekliği ve Boyutları: En İyi Kılavuz

Karşılama Bankosu, birisi iş yerinizi ziyaret ettiğinde, genellikle ilk gördükleri şey resepsiyon, info desk veya karşılama masanızdır. Köhne, hasarlı veya darmadağın bir masa görmek müşterilerinizde markanız ve iş ahlakınız hakkında kötü bir izlenim bırakacaktır.

Alanınız için saygın bir resepsiyon, info desk veya karşılama masası seçmek, müşterilerinizin ilk izlenimlerini sağlamlaştırmanın anahtarıdır. Peki hangi masayı seçeceğinizi nasıl bileceksiniz?

Resepsiyonların, info desk veya karşılama bankosunun neden önemli olduğunu ve yeni masanızı seçerken dikkate almanız gereken faktörleri keşfederken okumaya devam edin. 

Karşılama Bankosunun Görünümü Neden Bu Kadar Önemli?

Neden resepsiyonunuzun, info deskinizin veya karşılama bankonuzun hoş görünmesine odaklanmalısınız? Bu alan düşündüğünüzden daha önemlidir. Bu alanı ve dekorunuzu yükseltmenin bazı faydalarını keşfedelim.

Müşterilere ve Ortaklara Mükemmel Bir İzlenim Sağlar

Bu alanınızdaki uyumlu dekorasyon ve hoş bir atmosfer, müşterilerinize ve ortaklarınıza işletmenizin güvenilir, saygın ve etkileyici olduğunu bilinçaltı bir şekilde göstermenin en iyi yoludur. Eğer alanınızdan etkilenirlerse, size kendi geleneklerini getirme konusunda hemen daha istekli olacaklardır. 
Hoş bir çalışma ortamı hazırladığınızı düşünürlerse, orada çalışmak isteme olasılıkları daha yüksek olacaktır. Yorgun, eski ve kirli karşılamalar, gönül rahatlığı izlenimi verir ve bilinçaltında da olsa markanızın izlenimini olumsuz yönde etkileyebilir.

İş Markanızı Geliştirir

Karşılama Bankonuzun görünümü markanızı güçlendirmek, dekorasyonunuzun markanızın renklerine, tarzına ve tasarımına uygun olmasını sağlamak için mükemmel bir fırsattır. Daha profesyonel bir ton oluşturmak için logo çıkartmaları ekleyerek bankonuzu bile özelleştirebilirsiniz. Ayrıca masanıza bitkiler, aydınlatma armatürleri ve LED ışıklar gibi dekorasyon öğeleri eklemeyi düşünebilirsiniz. Bu, bankonuzda daha yüksek bir görünüm yaratacak, görevlileriniz için daha hoş bir çalışma ortamı yaratacak ve müşterilerinizin mekanınızda kendilerini hemen evlerinde hissetmelerini sağlayacaktır.

Karşılama Bankonuz İçin Mükemmel Yükseklik ve Boyutları Seçmek Neden Önemli?

Doğru yükseklikteki info deski veya karşılama bankosu seçmek, personelinizin rahat olmasını ve ziyaretçilerinizin onlarla kolayca iletişim kurabilmesini sağlamak için önemlidir.

Ergonomi ve Konfor

Ergonomi, mobilyaların konforunu ve kullanılabilirliğini ifade eden bir terimdir. Mobilyalarınız yaralanmalara, zorlanmalara ve ağrılara neden olmamalıdır. Karşılama Bankonuz çok yüksek veya alçaksa, görevlileriniz ve ziyaretçileriniz onu kullanmak için omurgalarını zorlamak zorunda kalacaklardır.  Personelinizin dik ve mükemmel hizada oturabilmesi için mükemmel yükseklikte olmalıdır.

Ulaşılabilirlik 

Resepsiyon masanız, İnfo deskiniz veya karşılama bankonuz çok yüksekse, daha küçük kişiler veya tekerlekli sandalye kullananlar için dışlayıcı olacaktır. Ofis mobilyalarınızı erişilebilir ve kapsayıcı hale getirmek için bankonuzun daha kısa bir bölüme sahip olması ve daha kısa boylu kişilerin konaklamasına olanak sağlaması gerekir. Masanın arkasında otururken, müşterilerinizle patronluk taslama veya dışlanma hissetmeden konuşabilecekler.

Uyma

Bankonuzu yerleştirirken yangın sağlığı ve güvenliği kurallarına uymalısınız . Masanın, alanınız için çok büyük olması çıkışı engelleyebilir. Bu, acil bir tahliye sırasında trafik akışı yeterince hızlı olmayacağından çalışanlarınızın binanın içinde sıkışıp kalabileceği anlamına gelir. Bunu önlemek için bankonuzun boyutunun sahip olduğunuz alana uygun olduğundan emin olun.

Resepsiyon Masası Standart Ölçüler

Karşılama Bankosunun veya info deskin tipik boyutları nelerdir? Hadi bir bakalım.

Yükseklik

Bir masanın yüksekliği genellikle 100-110 cm arasında olacaktır; bu, yaklaşık 76cm yüksekliğinde olacak olan tipik masanızdan çok daha uzun olacaktır. Bu, elemanınızın ziyaretçilerle göz hizasında durmalarına ve iletişim kurmalarına olanak tanır.

Genişlik

Bankonun yüksekliği, arkasında kaç personelin oturacağına bağlıdır. Bir elemanınız varsa, genellikle 180cm genişliğinde bir masaya ihtiyacınız olacaktır. Her ilave eleman görevlisi için genişliğe 180cm eklemeniz gerekecektir.

Derinlik

En az 70-80cm derinliğinde bir masa seçmek, elemanınızın bir masaüstü bilgisayarı rahatça yazmasına ve kullanmasına olanak tanıyacak ve kırtasiye ve masa temelleri için yeterli depolama alanı sağlayacaktır.

En İyi Resepsiyon Masası Nasıl Seçilir?

Bir info deskin veya karşılama bankosunun ideal nitelikleri nelerdir? Alanınız için en iyi seçimi yapabilmeniz için gelin bir göz atalım!

Boyut Alanı

Sizin için en iyi info desk veya karşılama bankosu, alanınıza iyi uyum sağlayan bir masa olacaktır. Bu alanını ölçmeniz ve masanızın sığacağından emin olmanız gerekir; böylece ofisteki hiçbir kapıyı engellemeden ziyaretçilerinizin oturma alanına sahip olması için bol miktarda alan sağlanır. Ofis mobilyaları mekanınızın aleyhine çalışmak yerine onu tamamlamalıdır.

Masa Stili ve Formu

Her biri farklı bu alanlara uygun birçok farklı masa stili vardır; bazılarının daha küçük olması, diğerlerinin ise ziyaretçi iletişimi için alanlar sağlaması gerekecektir. İşte aralarından seçim yapabileceğiniz bazı masa türleri.

L şeklinde

L şeklinde bir masa, elemanınıza daha fazla çalışma alanı sağlar ve bu da onların daha verimli olmalarına yardımcı olabilir. Randevu için, bazıları da teslimat için gelen ziyaretçileriniz varsa, çalışma alanlarını misafirleri karşılamak için ayrılmış bir alan, evrak işlerinin işlenmesi için bir alan ve telefon görüşmeleri yapmak için bir alan gibi farklı alanlara bölmek için masayı kullanabilirler.

Dümdüz

Düz masalar, karmaşık tasarımlar için yeterli alana sahip olmayan daha küçük alanlar için mükemmeldir; odayı elemanınızın çalışma alanı ile ziyaretçi alanı arasında böler. Küçük işletmeler için en yaygın masa türüdür ve çoğu oda tipiyle nispeten uyumludurlar.

Küresel

Yuvarlak bir masa, geniş bir açık alanın ortasına yerleştirmek için mükemmeldir. Birçok resepsiyonist, alanın farklı taraflarından çalışabilir ve ziyaretçilerin geniş bir kuyruk oluşturmadan eşit şekilde dağılmasına olanak tanır.

U şeklinde

U şeklindeki masalar iki veya daha fazla eleman için mükemmeldir; farklı yönlerden çalışmalarına ve işletmenize gelen müşterileri, paydaşları ve ziyaretçileri ağırlamalarına olanak tanır. Bir oda içinde bir bölüm oluşturmak, resepsiyonistlerinizin huzur içinde çalışabilmesi için alanı inziva ve ayırma sağlamak amacıyla bölmek için idealdirler.

Malzeme

Hangi malzemeyi seçmelisiniz ve r masanızın malzemesi işletmeniz hakkında ne söylüyor? Hadi bir bakalım!

Laminat

Laminat ahşaba harika ve ucuz bir alternatiftir. Yüksek kaliteli laminat, ahşapla aynı dayanıklılığı sunar ve müşterileriniz üzerinde kalıcı bir izlenim bırakmak için gerçekçi bir ahşap damar görünümünü taklit edebilir. Güzel bir laminat masa seçmek, çarpıcı bir odak noktası yaratabilir.

Ahşap

Ahşap pahalı olabilir ancak lüks bir his yaratır. Müşteriler genel mekân, lobi veya ofiste gerçek ahşap mobilyalar görmeye alışkın olmayacaklardır; bu nedenle ahşap kalıcı bir etki yaratabilir ve mekanınızı güzelleştirebilir.

Cam ve ahşap 

Camı ahşapla birleştirmek, modern ve şık, aynı zamanda sıcak ve davetkar bir görünüm yaratabilir. Cam üst kısmın temizlenmesi ve bakımı kolaydır ve ahşap taban masaya sıcaklık ve şıklık katar.

Ergonomi ve İşlevsellik

Bir resepsiyon masası, info desk veya karşılama bankosu için, görünüm ve estetik hakkında düşünmeye başlamadan önce, ergonomi ve işlevsellik ilk dikkate almanız gereken hususlar olmalıdır. Görevlileriniz not almak için masalarında kullanılabilir alana erişebilmeli ve monitör ve klavye tepsisi için yeterli alan bulunmalıdır. Ergonomik olarak masa yüksekliği, satın aldığınız sandalyelerle eşleşmelidir; bu, personelinizin çalışırken eğilmeden veya eğilmeden dik oturabilmesini sağlar.

Depolamak

Bu alanları, uygun depolama alanı olmadığında hızla darmadağın hale gelebilir. Masanızda ideal olarak yerleşik çekmeceler, dosya dolapları ve dolaplar bulunmalıdır. Dağınık bir resepsiyon masası, markanız hakkında anında kötü bir izlenim yaratır. Yerdeki tek şey resepsiyonistinizin çantaları ve kişisel eşyaları olmalıdır.

Resepsiyonist Sayısı

Birden fazla resepsiyon görevlisine ihtiyacınız yoksa birden fazla kişi için masa satın almayın. Masa alanınızda çok fazla yer kaplayacak ve size daha pahalıya mal olacaktır. Alanınızda aynı anda kaç görevlinin bulunduğunu ve işletmeniz büyüdükçe bu sayının artıp artmayacağını öğrenin. Daha sonra satın almak için uygun boyutun ne olduğunu bileceksiniz.

Konum

Artık resepsiyon masanızı, info deskinizi veya karşılama bankonuzu satın aldığınıza göre, yerleştirme yerini dikkate almanız önemlidir. Personelinizin ziyaretçileri tesise girer girmez karşılayabilmesi için masanızın her zaman girişe baktığından emin olun. Masanın günlük bina trafiğine de müdahale etmeyeceğinden emin olun. Ziyaretçilerin masanın her iki yanında toplanmasına olanak sağlayacak şekilde odanın ortasına küresel bir masa yerleştirilmelidir. Masanızı nereye koyacağınıza karar verirken kullanıcı deneyimini düşünün.

Götürmek

Bir resepsiyon masası, info desk veya karşılama bankosu satın almak göründüğü kadar basit değildir; masanızın size engel olmadığından ve ihtiyacınız olan işlevselliği sağladığından emin olmak için düşünülmesi gereken çok şey vardır. İç tasarımınıza uygun şık bir çalışma masası seçmeniz markanız için daha iyi bir izlenim yaratacak ve daha profesyonel görünmenizi sağlayacaktır.

WeCreativez WhatsApp Support
Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?